A+ R A-

Sportošana ar suni: skidžorings (Skijoring)

4.9 / 5

Sportošana ar suni: skidžorings (Skijoring)

Jaungada svētki ir nosvinēti, kā arī beidzot ir iestājusies ziema, tāpēc šis ir vispiemērotākais laiks kārtīgi izvingrināt savu ķermeni. Lai būtu jautrāk sportot, ņemiet līdzi savu četrkājaino draugu! Mēs izlēmām turpināt publikāciju sēriju par sportošanu ar suni. Šoreiz aplūkosim tādu sporta veidu, kā skidžorings.

Kā radās skidžorings

Skidžorings – tas ir samērā jauns sporta veids. Tā ir viena no braukšanas sporta veida disciplīnām, kur slēpotājs pārvietojas pa distanci, bet viņu velk viens vai divi suņi ar īpaši amortizētas auklas palīdzību. 

Pastāv uzskats, ka braukšanas sacīkstes suņu pajūgos aizsākās Aļaskā „zelta drudža” laikā. Tomēr ir zināms arī tas, ka vairākus gadsimtus pirms tam šāda veida sacensības tika rīkotas Čukotkā, Kamčatkā un citās vietās. Kā atsevišķs sporta veids šīs sacensības tika rīkotas Amerikā pagājušā gadsimta 20-tajos gados. Apmēram tajā pat laikā Eiropā parādījās līdzīgs sacīkšu veids – ski-pulka. Mednieks uzvilka kājās slēpes, devās uz mežu, bet viņam pa priekšu skrēja suns, kurš vilka pulku, bet tā tika savienota ar slēpotāju ar divus metrus garas auklas palīdzību. Šajā pulkā atradās visdažādākais nepieciešamais aprīkojums (piemēram, slazdi, cirvis, katliņš u.c.) un pārtikas krājumi slēpotājam un viņa uzticamajam sunim. Šis medību veids kalpoja par ski-pulka sporta sacensību pamatlicēju, kur pajūgā var atrasties no viena līdz trīs suņiem. Šajā gadījumā suņi velk noteikta smaguma pulku, kas aprēķināta katram sunim individuāli. Distances garums var svārstīties no 5 km stafetē līdz 50 km individuālajos braucienos.

Sportošana ar suni: skidžorings (Skijoring)

Skidžorings ir cēlies no ski-pulkas. Šeit slēpotājs skrien tieši aiz suņa. Parasti šis sporta veids tiek izmantots pajūgu barvežu trenēšanai. Taču pavisam nesen skidžoringu iekļāva Pasaules čempionātā. Šeit distance sasniedz 12 km.

Ja agrāk skidžoringā tika izmantotas tikai ziemeļu suņu šķirnes, tad šodien sacensībās var vērot visplašāko dalībnieku daudzveidību. Eiropā tiek izmantoti arī īsspalvu, dažas dienesta suņu un dzinējsuņu šķirnes. Tomēr dienesta suņu šķirnes, tādas, kā, piemēram, dobermaņi un rīzenšnauceri, netiek izmantotas šāda veida sacensībās. Lieta tāda, ka viņi izrāda agresiju pret citiem cilvēkiem un suņiem, kas nav pieļaujams šajā sporta veidā. Kaut gan mēdz būt arī izņēmumi – mēdz būt tādi gadījumi, kad veiksmīgi uzstājas dobermaņi, Austrumeiropas aitu suņi, zelta retrīveri un pat biārs.

Vēlos nodarboties ar skidžoringu

Ja Jūs izlēmāt nodarboties ar skidžoringu, tad vispirms Jums un Jūsu sunim jāveic fizisko sagatavošanos. Taču pirms tam jāizmeklē savu mīluli, lai viņš būtu pilnībā vesels un gatavs šāda veida fiziskai slodzei. Arī saimniekam jāņem vērā tas, ka viņam pašam jābūt gatavam šim sporta veidam – jo tas ir komandas sporta veids! Suns palīdz Jums, bet Jūs palīdzat savam sunim. Profesionāļi sāk gatavoties ziemas sezonai jau pavasarī. Parasti treniņi notiek 3-4 reizes nedēļā. Tomēr dažādām suņu šķirnēm pastāv atšķirīgas sagatavošanās sistēmas.

Sportošana ar suni: skidžorings (Skijoring)

Ja Jūs tik tikko iegādājāties kucēnu, tad Jums jāpagaida, kamēr viņš izaugs un kļūs spēcīgs. Suni var sākt trenēt tikai no viena gada vecuma! Bet tikai pakāpeniski!!! Sākumā Jūs varat palielināt pastaigas ilgumu līdz divām stundām, tai pat laikā centieties panāk to, lai Jūsu suns visu laiku kustētos – rotaļājieties kopā ar to, skrieniet, suņa muskuļiem jākļūst stipriem.

Ņemiet sev līdzi suni uz rīta un vakara skriešanu. Vēl lieliski piemērotas būs velopastaigas. Varat suni iejūgt velosipēdā, bet, visbiežāk, suns skrien blakus. Starp citu, arī peldēšana ir ļoti noderīga lieta. Tāpēc tad, ja Jūsu sunim patīk peldēt, ļaujiet viņam peldēt pēc iespējas biežāk. Neaizmirstiet arī par uzturu. Iespējams, Jums nāksies pāriet uz barību, kas paredzēta aktīviem suņiem.

Sportošana ar suni: skidžorings (Skijoring)

Galvenais, lai sunim pašam tas viss patiktu! Nekādā gadījumā necentieties piespiest viņu darīt to ar spēku! Ja suns ir laimīgs, tad labi rezultāti nebūs ilgi jāgaida! Vēlam panākumus!

You have no rights to post comments

Reklāmkarogs

Jaunākie

Lasītākas

Ielogoties