A+ R A-

Agresīva kaķa uzvedība. Ko darīt?

4.9 / 5

Agresīva kaķa uzvedība. Ko darīt?

Neskatoties uz to, ka mēs lieliski pazīstam savu mīluli, dažreiz viņa uzvedība var iedzīt Jūs strupceļā. Piemēram, Jūs glaudāt viņu, bet murrāšanas vietā viņš kož un bēg projām. Šādā veidā Jūsu kaķis vēlas aizstāvēt savu neatkarību, bet dažreiz, pēc kaķa domām, tā ir loģiska atbilde uz Jūsu glāstiem. „Ļaunuma sakne” slēpjas tur, ka mūsu kaķīši praktiski nav socializēti dzīvnieki (kā, piemēram, suņi), tāpēc glaudīšana bieži vien viņiem ir svešs un nesaprotams process.

Minēsim dažus iemeslus, kāpēc kaķi kļūst agresīvi, kad saimnieki vēlas viņus paglaudīt. 

Nepareiza socializācija. Sakarā ar to, ka kaķi ir absolūti neatkarīgi dzīvnieki, tāpēc viņus jau kopš agras bērnības jāpieradina pie kontaktēšanās ar cilvēkiem. Ļoti svarīgi paspēt izdarīt to līdz septiņu nedēļu vecumam. Pat tad, ja kaķēns kontaktēsies vismaz 5 minūtes dienā šajā laika periodā, viņš būs daudz mīlīgāks, nekā tas, ar kuru cilvēki nebūs nodarbojušies.

Jutīguma slieksnis. Mēdz būt tā, ka kaķim sākumā patīk, kad viņu glauda, bet pēc tam kaķis pēkšņi iekož Jums, dodot mājienu, ka viņam tas apnicis. Iedomājieties, ja Jūs glaudītu pa muguru – sākumā Jums tas patiks, bet pienāks tāds brīdis, kad sajūtas vairs nebūs tik ļoti patīkamas. Tieši tāpat notiek ar dzīvniekiem.

Sāpes. Dažreiz ilgstoša glaudīšana var izraisīt ne tikai nepatīkamas sajūtas, bet fiziskas sāpes. Jo tad, ja Jūs glaudāt spalvu, rodas statiskā elektrība, kas negatīvi iedarbojas uz dzīvnieka nervu sistēmu. Vēl mēdz būt tā, ka kaķim kaut kas sāp tajā vietā, kur Jūs glaudāt, tāpēc dzīvnieks var kļūt agresīvs.

Strauja pamošanās. Mēdz būt tā, ka glaudīšanas laikā kaķis aizmieg vai sāk snauduļot. Taču, pēkšņi pamostoties, kaķis var līdz galam nesaprast to, ka Jūs vēlaties viņu paglaudīt, un izlemt katram gadījumam Jums iekost.

Kontrole. Ar šādas uzvedības palīdzību kaķis var censties kontrolēt situāciju, proti, kaķis grib pats izlemt, kad var viņu glaudīt, bet kad labāk neglaudīt, tādējādi ar savu uzvedību cenšoties uzsvērt savu dominējošo stāvokli. 

Kādā veidā var kontrolēt agresīvu kaķa uzvedību? Minēsim dažas lietas, kas palīdzēs Jums izvairīties no Jūsu mīluļa agresijas, kad Jūs viņus vēlēsieties paglaudīt.

Pirmkārt, ja Jūsu mīlulis ir agresīvs samērā bieži, tad labāk viņu aizvest pie veterinārārsta, lai pārliecinātos, ka dzīvniekam ar veselību ir viss kārtībā, kā arī par to, ka agresīvā uzvedība nav saistīta ar kādu slimību un sliktu pašsajūtu.

Vēl ņemiet vērā to, ka ne jau visiem kaķiem patīk, kad viņus glauda un „ņurca”. Ja Jūsu kaķis pieder pie tādiem, tad Jums neatliek nekas cits, kā vienkārši samierināties ar to. Tikai necentieties pāraudzināt dzīvnieku, jo no tā nekas nesanāks. Vienkārši kontaktējieties ar savu mīluli, neuzspiežot savus glāstus. Ticiet mums, Jūsu kaķis to novērtēs.

Jums noteikti vajadzētu zināt brīdinošas uzvedības pazīmes. Daži saimnieki apgalvo, ka kaķis pēkšņi pagriezies un iekodis viņiem. Tomēr vērīgāki īpašnieki noteikti pamanīs acīmredzamas dusmu pazīmes: piespiestas pie galvas ausis, astes raustīšana un spalvas raustīšana uz muguras, paplašinātas acu zīlītes, klusa ņurdēšana, izlaisti nagi, saspringts ķermenis. Ja Jūs pamanījāt kādas no šīm pazīmēm, tad labāk likt kaķim mieru. Paglaudīsiet viņu, kad kaķim uzlabosies garastāvoklis.

Mēģiniet izmanīt kaķa uzvedību – kad Jūsu mīlulis nekodīs glaudīšanas laikā, iedodiet viņam kādu kārumu. Atkārtojiet šo darbību vairākas reizes dienā, glaudot dzīvnieku pavisam neilgu brīdi, lai nepārkāptu dzīvnieka jutīguma slieksni. Ja dzīvniekam parādīsies dusmu pazīmes, pārtrauciet glaudīt. Pēc kāda laika kaķis sapratīs, ka glaudīšana – tas ir kaut kas patīkams, jo pēc tam varēs dabūt kārumu. Tikai necentieties kaķi sodīt, ja viņš Jums ir iekodis – tad kaķis kļūs vēl agresīvāks.

Komentāri  

#3 aigars 2016-10-13 15:18
a ko darit ja kakis man vienkarsi koz un snac virsu kad eju pa izstabu,tas vsss sakas pec kakenes dzemdibam tas jau bija pus hadu atpakal!
#2 Sofy Lazareva 2013-07-04 09:27
Santa, parasti, lai normalizētos kaķa hormoni pēc operācijas, nepieciešami 3 mēneši. Pēc tam dzīvnieks kļūst tik pat mīlīgs, kā sākumā. Savukārt tad, ja pagājis salīdzinoši ilgs laiks, bet dzīvnieks, vienalga, ir agresīvs, tad mēģiniet aizvest viņu pie cita veterinārārsta – pastāv liela varbūtība, ka operācija tika veikta nepareizi, un daļa sēklinieku ir vēl saglabājušies.
Vēl par iemeslu šeit varētu kalpot greizsirdība un uzmanības trūkums. Mēģiniet biežāk pavadīt laiku kopā ar savu mīluli un parotaļāties ar viņu.
#1 Santa 2013-06-03 07:40
Par to ka kaķi glauda, kad viņam negribas un kož tas skaidrs, to visu respektējam un nekaitinam. Bet ko iesākt ar kaķi, kas kož ja piem. viņu uz pirmo ņaudienu neizlaiž ārā, vai neiedod ēst, vai dzied par skaļu? Un kož pārsvarā bērnam. Pie otrā ņaudiena jau lec bērnam virsū, ja pagadās ceļā un kož, skrāpē. Un tā visa agresija parādījās pēc sterilizācijas. Pirms tam bija ņurcāmais kaķis.
Ar veselību viss kārtībā, esam bijuši pie vetārsta. Ieteica mums ka citreiz palīdz atstāt kaķi uz mēnesi kaķu viesnīcā, bet varot arī nelīdzēt un palikt vēl agresīvāks. Neriskējam tā darīt, jo mājās mazs bērns un arī lēti tas nav. Varbūt ir kāds ieteikums kā kaķim likt saprast ka bērnam nevar kost?

You have no rights to post comments

Reklāmkarogs

Jaunākie

Lasītākas

Ielogoties