A+ R A-

Efektīvas metodes cīņā pret parazītiem

4.9 / 5

Efektīvas metodes cīņā pret parazītiem

Pat visrāmākajiem mājdzīvniekiem var rasties parazīti, kas bojā dzīvi ne tikai mūsu četrkājainajiem draugiem, bet arī mums pašiem. Tomēr mūsdienu pasaulē pastāv daudz līdzekļu, kas palīdz cīnīties ar šo kaiti. Tiksim skaidrībā ar pašām izplatītākajām.

Izvēloties līdzekli pret parazītiem, jāņem vērā daudzi faktori, proti, dzīvnieka šķirni, vilnas tipu un tās stāvokli un mīluļa vecumu, bez tam, ne mazāk svarīgs ir Jūsu mīluļa dzīvesveids, tā izmēri, kā arī kopējais mājdzīvnieku skaits mājās. Pirms preparāta iegādes, noskaidrojiet iegādājamā preparāta mērķi – profilakse vai ārstēšana. Piemēram, ja Jums jāatbrīvo savu četrkājaino draugu no blusām, tad jāprecizē, vai šis līdzeklis nogalina tikai pieaugušos eksemplārus vai arī likvidē olas ar kāpuriem. Tai pat laikā noteikti izpētiet iegādājamā līdzekļa sastāvu, jo sevišķi tad, ja Jums mājās ir bērni, akvārija zivtiņas, vai cilvēki, kuri cieš no alerģijas vai astmas.

Nevajadzētu censties ietaupīt, iegādājoties vienu līdzekli diviem mājdzīvniekiem, ja Jums mājās ir kaķis un suns. Preparazītu preparātu aktīvās vielas šādiem dzīvniekiem ir dažādas. Un tas, kas palīdzēs vienam, var nopietni kaitēt otra veselībai. Savukārt tad, ja Jums ir vairāki vienas šķirnes mīluļi, un tikai vienam no tiem Jūs pamanījāt parazītus, tad otro vienalga ir jāapstrādā ar tiem pašiem līdzekļiem.

Efektīvas metodes cīņā pret parazītiem

Pilieni

Šobrīd viens no vispopulārākajiem līdzekļiem pret ērcēm un blusām ir pilieni. Tai pat laikā tie ne tikai ārstē Jūsu mīluli no parazītiem, kas tam piesūkušies, bet arī tos var lietot profilakses nolūkos. Pilienus viegli iesmērē dzīvnieka vilnā, bet jau caur ādu tie iekļūst asinīs, kā arī izplatās zemādas tauku šūnaudos. Parazīts, iekodis „apstrādātajam” mīlulim, izdzer viņa asinis, kurās jau ir parazītu saindējušā viela. Šādā veidā pilieni iedarbojas uz visiem kukaiņiem, izņemot cērmes (tās likvidē ar prethelmintu līdzekļu palīdzību). Ja Jūs uzklājat pilienus profilakses nolūkos, tad tie, atrodoties zemādas tauku šūnaudos, koncentrējas tauku dziedzeros, kas dod tiem iespēju pastāvīgi izdalīties uz virsmas, tādējādi atbaidot nelūgtos viesus. Ja parazīts arī nokļūst uz mīluļa ādas, tad nomirst, nepaspējot pat iekost. Tā pilieni iedarbojas uz blusām, ērcēm un utīm.

Neskatoties uz to, ka blusas visbiežāk kož dzīvnieka aizmugurējā daļā – aizmugurējās ķepas, aste, iegurņa daļa, pilienus jāuzklāj uz ādas skausta rajonā. Ja iepakojumā ir vairāk nekā 2 ml, tad punktu veidā jāsadala pilienus visā muguras garumā, gar mugurkaulu. Pilieni, kurus ierīvē ādas virsmā, pilnībā iesūcas pēc 12-24 stundām, tāpēc šajā periodā mīluli nevajadzētu peldināt, kā arī glaudīt tajās vietās, kur uzklāts līdzeklis.

Ja Jums ir vairāki dzīvnieki, tad Jums jāseko līdzi tam, lai pēc pilienu uzklāšanas mīluļiem, Jūsu četrkājainie draugi nelaizītu viens otru, kas ir samērā problemātiski.

Taču pastāv arī pilieni pret ausu ērcēm, kas tiek uzklāti uz mīluļa iepriekš attīrītām ausu gliemežnīcām un ausu caurumiem. Tos jālieto kašķa ērcīšu gadījumā. Ņemiet vērā to, ka vienkārša ausu tīrīšana šeit noteikti nepalīdzēs. Ja šādi parazīti netiks savlaicīgi likvidēti, tad tie var kļūt par tik nopietnas suņu slimības cēloni, kā, piemēram, ateroskleroze.

Efektīvas metodes cīņā pret parazītiem

Spreji un aerosoli

Šādus līdzekļus arī lieto ārstēšanai un profilaksei. Tie izveido uz četrkājainā drauga vilnas aizsargslāni, kurš neļauj kukaiņiem netraucēti nokļūt uz mīluļa ķermeņa. Tie parazīti, kas apstrādes laikā ar aerosolu jau atrodas uz kaķa vai suņa ādas, iet bojā tieši smidzināšanas laikā.

Lai uzklātu šo līdzekli, uzvelciet aizsargcimdus. Līdzekli jāuzklāj virzienā pret vilnu, vienmērīgi sadalot to ar roku. Tikai izvairieties no līdzekļa iekļūšanas dzīvnieka acīs, mutē, degunā un ausīs. Šāda veida preparāta iedarbība ir daudz mazāka, nekā pilieniem, - dažas nedēļas (pilieni – dažus mēnešus). Tikai šajā gadījumā spreji iedarbojas uzreiz pēc to izsmidzināšanas. Starp citu, nevajag domāt, ka kaķi, kurš dzīvot tikai mājās, nevajag apstrādāt – tas var noķert parazītus no saimnieka, kurš var atnest parazītu kāpurus uz zolēm, bet kaķis šādā gadījumā saindēsies.

Kakla siksna

Šī līdzekļa aizsargiedarbība saistīta ar to, ka aktīvā viela, kas atrodas kakla siksnas porās, pastāvīgi izdalās un vienmērīgi sadalās uz mājdzīvnieka ādas. Taču pirms tam, kā aplikt to dzīvniekam ap kaklu, novelciet to pa mājdzīvnieka muguru pret spalvu.

Lai kakla siksna būtu efektīva, to jānēsā visu laiku, kas ne vienmēr ir ērti. Lieta tāda, ka kakla siksnai blīvi jāpieguļ dzīvnieka ādai, bet tas nav patīkami, jo sevišķi karstā laikā. Visbiežāk kakla siksnas lieto profilakses nolūkos pastaigu laikā. Lai pastiprinātu šo efektu, izņemot kakla siksnu jālieto vēl arī sprejus vai pilienus.

Efektīvas metodes cīņā pret parazītiem

Šampūni

Šobrīd pats populārākais līdzeklis pret parazītiem ir šampūns. Jau mazgāšanas procesa laikā var tikt vaļā no apnicīgajiem parazītiem. Lai to paveiktu, saslapiniet mīluļa spalvu un uzklājiet šampūnu, sadalot to pa visu ķermeņa virsmu, tikai izvairieties no līdzekļa iekļūšanas acīs, mutē, degunā un ausīs. Pagaidiet 10-15 minūtes, bet pēc tam kārtīgi noskalojiet ar ūdeni. Līdzeklis ir samērā efektīvs, tomēr neaizmirstiet apstrādāt telpas, kurā dzīvo mīlulis, kā arī viņa personīgās mantas - guļamvieta, mājiņa utt. Ja tas netiks izdarīts, tad šampūnu lietot ir bezjēdzīgi, jo tas neaizsargās no atkārtotas inficēšanās ar parazītiem. Šāda procedūra diezin vai patiks Jūsu mīļotajam murrātājam, jo tikai retajam kaķim patīk ūdens procedūras. Starp citu, viedoklis, ka bezspalvainie kaķi (sfinksi) nekad nenoķer blusas, ir kļūdains. Blusas mēdz būt absolūti dažādiem kaķiem un suņiem, tāpēc dzīvniekus, kuriem nav spalvas, arī jāapstrādā profilakses nolūkos.

Ņemiet vērā to apstākli, ka nav nekādas vajadzības apvienot visus iepriekš minētos veidus – tā dzīvnieks var saņemt pārmērīgi lielu aktīvās vielas devu, kas var ļoti negatīvi ietekmēt viņa veselību. Preparātus var kombinēt tikai tad, ja tas rakstīts uz Jūsu izvēlētā līdzekļa iepakojuma.

You have no rights to post comments

Reklāmkarogs

Jaunākie

Lasītākas

Ielogoties